Ve státě New Jersey totiž funguje jeden z nejúspěšnějších modelů nefinanční podpory malé fotovoltaiky. Schema net-meteringu nabízejí elektroenergetické distribuční společnosti ve 43 státech USA, ale jeho nastavení v New Jersey a v Coloradu má nejlepší výsledky.
Konkrétní nastavení net-meteringu může mít řadu podob, společný je jen základní princip – majitel malé (nejčastěji fotovoltaické) elektrárny dodává za příznivých podmínek svoje přebytky do sítě a ve chvílích, kdy jeho vlastní výroba nestačí pokrýt domácí spotřebu, může stejné množství bezplatně (nebo za zvýhodněnou cenu) odebrat. V případě New Jersey mají nárok na net-meteringovou smlouvu všichni zákazníci bez ohledu na výkon zdroje. I kdyby se vedení Devils rozhodlo, že investuje do fotovoltaické elektrárny na střeše stadionu, může net-metering využít. Cena dodané elektřiny se zde započítává stejně jako cena odebrané.
Aby případná převaha dodávek za slunečných dní nezpůsobila v New Jersey problémy s řízením sítě mají provozovatelé distribučních soustav možnost zavést následující omezení: žádost o využití net-meteringu lze odmítnout v případě, že celkový součet výkonu všech zdrojů, které schéma využívají překročí 2,5 % maximálního zatížení soustavy. Součtový výkon fotovoltaiky se v New Jersey koncem roku 2013 dostal na 1370 MW a pokračuje v rostoucím trendu, přičemž stát má necelých 9 milionů obyvatel.
Výhody net-meteringu využívají sousedé Jaromíra Jágra i poté, co přestoupil na Floridu. Na rozdíl od New Jersey mají nárok pouze vlastníci zdroje do výkonu 2 MW, ale tento limit splní i elektrárny na střechách a fasádách hodně velkých budov. Také na Floridě se cena dodané a odebrané elektřiny započítává stejnou částkou.
Z pohledu českého spotřebitele je pochopitelně nejzajímavější, jaké podmínky budou mít sousedé legendárního útočníka, rozhodne-li se na závěr kariéry odehrát ještě nějakou sezónu za Kladno nebo jiný český tým. Zatím ČEZ, E.On ani PRE svým zákazníkům net-metering nenabízejí. Zájemci o fotovoltaiku tak zatím čekají spíš na zlevnění akumulátorů než na nabídky energetických společností.
Dá se pochopit, že distribuční společnosti mají obavu z vysoké poptávky a následných technických potíží v případě zavedení amerického net-meteringu, který nezohledňuje, kdy byla konkrétní kilowatthodina vyrobena či odebrána. Vyměnit červencovou za prosincovou jedna ku jedné skutečně není úplně rovný obchod. Ale existují formy net-meteringu (třeba italská), které zohledňují různé ceny dodávané i odebírané elektřiny podle hodinových časových pásem. Net-metering v Itálii využívá půl milionu odběratelů, kterým i složitější model vyhovuje.
Vedle cenového rozdílu dodávané a odebírané elektřiny může být předmětem net-meteringové smlouvy řada dalších podmínek včetně možnosti dálkového vypínání. Ale v první řadě je potřeba, aby energetické firmy na našem trhu net-metering aspoň navrhly a vyzkoušely. Doufám, že se to stane dřív než číslo 68 začne trhat rekordy v české extralize.
(Foto: Michael Miller)